O leczeniu zębów - dlaczego to takie ważne?

, obejmująca w krótkim czasie wiele zębów. W wielu przypadkach dotyczy powierzchni zębów wolnych od próchnicy. Można ją stwierdzić u osób ze zmniejszonym wydzielaniem śliny, bądź u młodych ludzi spożywających często kariogenne pro

O leczeniu zębów - dlaczego to takie ważne?

Rodzaje próchnicy


Próchnicę można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od miejsca występowania oraz przebiegu ? wyróżniamy:

1. Próchnicę kwitnącą ? szybko postępująca próchnica, obejmująca w krótkim czasie wiele zębów. W wielu przypadkach dotyczy powierzchni zębów wolnych od próchnicy. Można ją stwierdzić u osób ze zmniejszonym wydzielaniem śliny, bądź u młodych ludzi spożywających często kariogenne produkty.

2. Próchnicę wczesną ? pojawia się na zębach mlecznych w niedługim czasie od momentu ich wyrznięcia. Najczęściej dotyczy zębów siecznych szczęki, a następnie rozwija się dalej i atakuje kolejne grupy zębów. Powstaje na powierzchniach wargowych w okolicy szyjki zęba, czyli tuż przy dziąśle. Charakteryzuje się bardzo szybkim przebiegiem, w wyniku którego dochodzi do zniszczenia dużej powierzchni zębów w krótkim czasie.

3. Próchnicę butelkową ? jest jedną z odmian próchnicy wczesnej. Przyczyną jest przedłużone karmienie butelką dziecka, szczególnie jeśli są to pokarmy sztucznie dosładzane. Mają one zazwyczaj papkowatą konsystencję, co powoduje przyklejanie się resztek do słabo zmineralizowanych zębów w miejscu przylegania smoczka. W bardzo szybkim czasie powstają tam ubytki próchnicowe.

4. Próchnicę ostrą ? występuje gdy atak bakteryjny jest dominujący nad procesami obronnymi zęba. Najczęściej dotyka osoby młode, gdyż kanaliki zębinowe są u nich znacznie szersze niż u dorosłych, co sprzyja szybkiemu rozwojowi próchnicy. Przybiera ona wtedy kolor jasny i miękką, mazistą konsystencję.

5. Próchnicę przewlekłą ? występuje najczęściej u osób dorosłych i starszych. Jej postępowanie jest wolniejsze niż próchnicy ostrej, co związane jest z fizjologicznymi mechanizmami obronnymi, jak odkładanie się zębiny wtórnej obronnej. Kanaliki zębinowe z wiekiem stają się coraz węższe, co również zapobiega szybkiemu rozwojowi próchnicy. Przybiera ona ciemny kolor i dosyć twardą konsystencję.

6. Próchnicę wtórna ? powstaje wokół wcześniej założonego wypełnienia. Przyczyną mogą być błędy podczas opracowywania ubytku, jakość materiału do wypełnienia, brak szczelności brzeżnej wypełniania, bądź odłamanie jego brzegu.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%B3chnica_z%C4%99b%C3%B3w


Wiele gałęzi stomatologii

Co by nie mówić o stomatologii to jest to dość obszerny dział medycyny, który obraca się oczywiście wokół leczenia wszelkich chorób jamy ustnej. Protetyka to jedna z wielu specjalizacji we współczesnej stomatologii, kolejna to chirurgia szczękowa, ortodoncja, stomatologia dziecięca itd.

Nauka lekarza stomatologii nie ogranicza się więc tylko do samych zębów i 'łatania dziur' jak mogłoby się wydawać. Dochodzi do tego ilość niezbędnego sprzętu w gabinetach oraz materiały do uzupełniania ubytków. Dlatego ceny w niektórych gabinetach są takie jakie są.


Protetyka XXI wieku

Ubytki w stałych zębach to już nie taki duży kłopot jak 20 lat temu, teraz medycyna dysponuje najnowszymi osiągnięciami technologii. Protetycy są w stanie uzupełnić każdy rodzaj ubytku, a nawet braku zębów. Możliwe jest nawet odwzorowanie starego zęba w technologii CAD/CAM!

Protezy ruchome, stałe, korony oraz implanty... Wszystko zależy od naszych wymagań odnośnie 'nowego' uzębienia i tego na jakiej trwałości nam zależy. Później wystarczy jedynie znieść trochę koniecznych zabiegów i można cieszyć się nowym i białym uśmiechem.