Gdzie pracują geodeci

znia 1991 r. na mocy decyzji Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa jako gospodarstwo pomocnicze Ministerstwa. Podlegał bezpośrednio Głównemu Geodecie Kraju, będącego dyrektorem Departamentu Geodezji, Kartografii i Gospod

Gdzie pracują geodeci Istnieją tego rodzaju gałęzie biznesu, które dobrze prosperują lokalnie. Doskonały przykład to . Krótko o geodetach i pracy geodety.

CODGiK - co to jest?

CODGiK został utworzony 1 stycznia 1991 r. na mocy decyzji Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa jako gospodarstwo pomocnicze Ministerstwa. Podlegał bezpośrednio Głównemu Geodecie Kraju, będącego dyrektorem Departamentu Geodezji, Kartografii i Gospodarki Gruntami Ministerstwa Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa. W 1997 r. po powołaniu Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii (GUGiK) jako jednostki podległej Ministerstwu Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa, następnie Ministerstwu Budownictwa, a od 2007 r. Ministerstwu Spraw Wewnętrznych CODGiK był gospodarstwem pomocniczym GUGiK utworzonym na mocy decyzji Głównego Geodety Kraju. Od 14 grudnia 2010 r. CODGiK funkcjonuje jako instytucja gospodarki budżetowej, utworzona zarządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Centralny_Ośrodek_Dokumentacji_Geodezyjnej_i_Kartograficznej


Cechy dobrego geodety

W pracy geodeta nie tylko musi wykazać się znajomością skomplikowanych działań matematycznych, ale również dużą dozą cierpliwości oraz dokładności. W codziennej pracy w terenie geodeci wykorzystują tachimetr, który wygląda jak fotoradar na trójnogu, a służy do pomiaru odległości i wyznaczania profili.

Geodezję można by podzielić na 2 główne rodzaje - niższą oraz wyższą. Różnią się od siebie zakresem mierzonej powierzchni oraz poziomem skomplikowania obliczeń. Za geodezję niższą uznaje się pomiar wykonywany na powierzchni o promieniu mniejszym niż 15,6 km (czyli 750km2) bez uwzględnienia kulistości Ziemi. Geodezja wyższa to wszelkie pomiary powyżej tych wartości wraz z uwzględnieniem kulistości Ziemi.


Podział nieruchomości z encyklopedii

Podział nieruchomości polega na wydzieleniu z niej części przez dotychczasowego właściciela na rzecz nowego właściciela ? podział prawny (cywilny). W ujęciu wieczystoksięgowym podział nieruchomości polega na odłączeniu z dotychczasowej księgi wieczystej co najmniej jednej działki gruntu wchodzącej w jej skład (wykreślenie z I działu księgi wieczystej) i założenie dla niej nowej księgi wieczystej. W ujęciu administracyjno-prawnym podział nieruchomości polega na określeniu w dotychczasowych jej granicach innej konfiguracji geodezyjnej działek gruntu wchodzących w jej skład, bez zmiany jej dotychczasowego właściciela ? podział geodezyjny.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Podział_nieruchomości